MICHAŁ DERLATKA

Michał Derlatka – dwukrotny absolwent PWST Kraków/ Wrocław na wydziałach Aktorstwa Dramatycznego oraz Reżyserii Dramatu, specjalizuje się w realizacji spektakli szeroko pojętego teatru lalek, teatru przedmiotu, formy oraz teatru młodego widza. Ma w swym dorobku reżyserskim różnorodny repertuar skierowany tak do widzów młodych, jak i dorosłych, w dużej mierze operujący plastycznymi środkami wyrazu. Od września 2019 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura.

Wraz z Fundacją Teatru BOTO wyreżyserował Wróżkę z kranu oraz Alicję pod ziemią.

Przez ostatnie lata realizuje z powodzeniem spektakle w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce (m. in. Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Lalek). Jako aktor współpracował m. in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem CAPITOL. Jako asystent reżysera pracował głównie w Hiszpanii, gdzie spędził rok studiując reżyserię i dramaturgię w Institut del Teatre w Barcelonie (asystent reżyserów takich jak m. in. Ramón Simó, Roberto Romei czy Oriol Broggi w Narodowym Teatrze Katalońskim), asystował także reżyserom w Polsce (Romuald Wicza-Pokojski, Beata Pejcz i in.). Wyreżyserował m.in. spektakle: „Fahrenheit” w Teatrze Miniatura, „Podróże Guliwera” w Teatrze Wybrzeże, a ostatnio „Może morze” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Prowadzi „Lekcje niegrzeczności w Teatrze Wybrzeże.

Działa też niezależnie, prowadząc Fundację Sopot Centralny, która wspiera i promuje działalność artystyczną, współtworząc i animując kulturę lokalną i globalną. Ponadto pisze scenariusze, miewa epizody pedagogiczne, realizuje niezależne przedsięwzięcia teatralne, parateatralne i video, pracuje po polsku, angielsku, hiszpańsku, a także – gdy przymuszony – po francusku.