ALICJA POD ZIEMIĄ

Tekst: Lewis Caroll
Reżyseria i dramaturgia: Michał Derlatka
Opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska
Obsada: Sylwia Góra-Weber, Zofia Nather, Robert Ninkiewicz
Scenografia, reżyseria oświetlenia: Michał Derlatka, Tomasz Weber
Projekt plakatu: Łukasz Kowalczuk
Produkcja: Fundacja Sopot Centralny, Fundacja Teatru BOTO
Czas trwania: ok. 60 min
Projekt zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu
Premiera: 23 grudnia 2016

„Alicja pod ziemią” to „offowy” spektakl teatralny, skierowany do widzów dorosłych oraz młodzieży powyżej 16. roku życia, oparty o klasyczną literaturę dziecięcą – utwór Lewisa Carolla pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Interesuje nas jednak to, co może on wyrazić przy bardziej „naturalistycznej” i dosłownej lekturze, w bardziej svankmajerowskiej i ekspresjonistycznej formie. Co się stanie, jeśli skonfrontujemy nieświadomą i naiwną bohaterkę – Alicję – ze światem bez iluzji, w którym obecne jest wszystko, co dotychczas stanowiło dla niej tabu? Dzieło Lewisa Carrolla może stać się historią o inicjacji, o życiu obarczonym ciężarem świadomości i o definiowaniu na nowo samego siebie w „odczarowanym” świecie dzieciństwa.

„Świat Alicji” dzieli się na „powierzchnię” i „podziemię”. Na „powierzchni” jesteśmy w bezpiecznym świecie pokoju Alicji. Cały świat „tabu” mieści się „pod skórą” jej pokoju – pod dywanem sypialni, w szafie, w akwarium jej chomika, w pojemniku na bieliznę… Jest bardzo bliski, ale niewidoczny, nieosiągalny, „wyparty”. Schodząc „pod ziemię”, wchodzimy wraz z Alicją w obsceniczny świat pełen seksualności, przemocy, śmierci, perwersji i brudu. Alicja na swój sposób próbuje oswajać ten świat, podobnie jak całą menażerię szaleńców, pasjonatów i zakochanych…

Wierzy w czystość zamiarów wujka Królika, godzi się na grę w krokieta przy pomocy podwładnego Królowej, nie dopuszcza do siebie myśli, że świstak wcale nie śpi, tylko nie żyje, a Kapelusznik w okrutnym żarcie podkłada mu głos. W oczach Alicji zakrwawiona chusteczka na zielonym dywanie zamienia się w czerwoną różę z ogrodu królowej… Alicja żyje w świecie iluzji, idealizuje rzeczywistość, nie dopuszcza do siebie, „boleśniejszych”, prawdziwych scenariuszy. Przedstawienie „Alicja pod ziemią” będzie „śmieszną” bajką o dojrzewaniu. Dojrzewaniu do świadomości.