Extradition Quintet

4 maja, 21:00

Zespół Extradition Quintet to zespół złożony z przedstawicieli młodej generacji trójmiejskiego i wrocławskiego jazzu, dlatego też łączy w sobie cechy tych dwóch prężnych ośrodków jazzowych na mapie Polski. Został założony w 2017 r. przez Marcina Janka i Piotra Szlempo. Wcześniej zagrał wiele koncertów pod nazwą Marcin Janek Quintet. Grupa ukształtowała swój repertuar opierając się na kompozycjach saksofonisty, czasami sięgając także po kompozycje W. Shortera, M. Davisa, J. Coltrane’a.. Główne cechy muzyki tego zespołu to nastrojowość, duża energia i bardzo silna melodyczność kompozycji, nie stroniąca przy tym od awangardowych środków ekspresji. Zespół czerpie swoje inspiracje od najlepszych zespołów bebopowych, hardbopowych, a także z muzyki czasami nie związanej z głównym idiomem jazzu, przy tym cały czas grupa kształtuje swoje brzmienie.

Marcin Janek – saksofon tenor, alt, sopran
Piotrek Szlempo – trąbka, flugelhorn
Dominik Kisiel – fortepian, organy hammonda
Paweł Urowski – kontrabas
Maksymilian Kreft – perkusja

***
Marcin Janek – saksofonista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku kierunku jazz i muzyka estradowa, a także Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku historia. Jazzowe nauki pobierał u wybitnego polskiego saksofonisty Macieja Sikały i klarnecisty Emila Kowalskiego. Obecnie czynny muzyk jazzowy i instruktor saksofonu w szkole muzycznej Musicollective. Zdobywca nagrody Grand Prix w kategorii solista na ogólnopolskim konkursie Jazz&School Festiwal 2013 w Lubaczowie. Występował z takimi artystami jak: Wojciech Staroniewicz, Eric Allen, Aleksandra Mońko – Allen, Janusz Mackiewicz, Leszek Możdżer, Przemysław Dyakowski, Judy Carmichael, Norm Lewis, Lorraine Brown, Jan Konop Big Band, Leszek Kułakowski.

Paweł Urowski – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym. Zdobywca nagród na konkursach jazzowych , takich jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 15 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji Dziki Jazz (Kamiński, Pater, Urowski, Gorzycki).

Piotr Szlempo – trębacz młodego pokolenia, uczeń Piotra Wojtasika na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu. Zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich konkursach jazzowych m.in. Jazz nad Odrą i Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni z Kuba Lechki Quintet, Jan Kantner Quartet.

Dominik Kisiel – wybitny pianista młodego pokolenia, student Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2016 r. z zespołem Nordwave zdobył nagrodę główną w XIX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych. W następnym roku zdobył nagrodę główną w tym samym konkursie z Dominik Kisiel Exploration Quartet.

Maksymilian Kreft – perkusista młodego pokolenia. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w klasie fortepianu. W wieku 16 lat zaczął występować z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Współpracował między innymi z: Przemkiem Dyakowskim,Jackiem Siciarkiem,Januszem Mackiewiczem ,Marcinem Jankiem, Pawłem Urowskim, Marcinem Bożkiem, Iloną Damięcką, Arturem Jurkiem i wielu innych. Obecnie udziela się między innymi w grupach Marcin Janek Quintet, Gdynia Improvisers Orchestra, Marta Szefke Groove Band ,Tribute to Frank Sinatra.

https://www.facebook.com/extraditionquintet/

 

Bilety: 30 zł

 

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot