Tod i Trauma – Cricoteca, reż T. Kaczorowski

20 maja, 18.00

Spektakl w ramach IX Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY

Reżyseria: Tomasz Kaczorowski
Autor dramatu: Włodzimierz Szturc
Wykonanie: Alicja Czerniewicz
Projekt przestrzeni i lalki: Tomasz Kaczorowski
Wykonanie lalki: Agnieszka Polańska
Koordynacja techniczna: Mariusz Gąsior
Współpraca pedagogiczna: Barbara Pasterak
Koordynacja produkcji: Izabela Zawadzka
Producent: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

Podstawą spektaklu jest dramat Włodzimierza Szturca Tod i Trauma. To osobista wypowiedź osoby, która mierzy się z własnymi słabościami. Konfrontacja z ułomnością, przemijaniem i własnym ciałem. Autor przedmiotem refleksji czyni proces autodestrukcji i (nie)świadomości człowieka, kruchość ciała, a także sytuacje opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Bohaterami dramatu są tytułowi Tod (śmierć) i Trauma (Kaleka), jednak cały tekst jest monologiem, prowadzonym przez śmierć. Spektakl w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego to przedstawienie na jedną lalkę i jedną aktorkę (Alicja Czerniewicz).

Tod i Trauma to spektakl opierający się na zderzeniu przeciwieństw (ruch – paraliż, życie – śmierć, głos – milczenie, pomoc – tortura), sprawdzaniu granic niepełnosprawności, ludzkiego ciała oraz możliwości oddania głosu wykluczonym. Niewielkich rozmiarów lalka wykonana przez Agnieszkę Polańską imituje rzeźby Giacomettiego o wydłużonych i zdeformowanych kończynach i zaburzonych proporcjach. To kolejna próba zderzenia (tym razem na poziomie formalnym) kruchego człowieka z pustką, jak również bliskiej relacji publiczności i działań aktorskich, ruchu lalki i wypowiadanych słów.

***
Ze względu na specyfikę sceny osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na spektakl.

***
W 2018 roku Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY odbywa się w dniach 14-20 maja, a jego tematem przewodnim są Mapy. Organizowany od dziewięciu lat festiwal szkicuje własną geografię kulturową, która bezwiednie kieruje nas ku nieoczywistym kontekstom, zapomnianym traktom i twórczym rubieżom. Podczas podróży, mapy pobudzają wyobraźnię: zarówno gdy opadamy z Sopotu do Wołowca, jak i kiedy mozolnie wdrapujemy się z Gardzienic, czy z Wrocławia, przez Supraśl, do Trójmiasta. Podczas spotkań z literaturą, teatrem, muzyką – czy też innymi formami sztuki – przytrafiają się przygody o charakterze bardziej lub mniej metaforycznym. Festiwal Between.Pomiędzy daje okazję, by prowadzone na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego badania w sposób praktyczny wprowadzać w przestrzeń publiczną. Zdarza się, że słoneczna plaża czy sopockie molo stają się miejscem ożywionej dyskusji uczniów, studentów, doktorantów z doświadczonymi badaczami i uznanymi artystami, a przy okazji niekiedy również i z przypadkowymi przechodniami. Chodzi właśnie o żywotność – w założeniu festiwal ma być miejscem spotkania.

***
pozostałe wydarzenia w ramach BETWEEN w BOTO:
https://www.facebook.com/events/161454634551669/permalink/161454647885001/?notif_t=page_post_reaction&notif_id=1524488664111556

więcej informacji i program całego Festiwalu:
www.between.org.pl
BETWEEN.POMIĘDZY

Bilety: 35 zł (normalny), 30 zł (studenci, uczniowie, emeryci, Dawcy Krwi, Karta Sopocka, Karta do Kultury), 20 zł (studenci kierunków związanych z teatrem)

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot