Puchowski & Tymański

7 grudnia, 21.00

Takiego duetu w naszym kraju jeszcze nie było. Mistrz bluesa akustycznego, Roman Puchowski oraz Tymon Tymański – muzyk, publicysta i skandalista, postanowili połączyć dwa odległe od siebie gatunki: surowego bluesa i alternatywę”.

Kuba Chmiel, „Magazyn Gitarzysta”

 

Tymon Tymański – śpiew, gitara akustyczna, bas

Romek Puchowski – śpiew, DOBRO, gitara akustyczna, slide

 

Tymon Tymański: „(…) My wywodzimy się z jazzu i z bluesa, i słychać to cały czas. Z Romkiem wracamy do tej muzyki i pokazujemy kierunek, jak sprawić, by ta muzyka odżyła. Łączymy stare dźwięki ze współczesnością, bo chcemy być uniwersalni. Nie chcemy być słuchani przez jakichś dziadków, którym ostatni raz ‘stanął’ w roku 1943. (…)

Romka znam z jego alternatywnej grupy Von Zeit, z którą nieraz spotykaliśmy się podczas koncertów. O tym, że Romek prowadzi również bluesowe życie dowiedziałem się od Piotrka Pawlaka [gitarzysta Kur – przyp. red.], który puścił mi jego płytę solową. Muzyka wydała mi się świeża i energetyczna, niewykoncypowana. Nie spodziewałem się, że Romek jest bluesmanem. Zaraz do niego zadzwoniłem i zapytałem, czy nie chce wydać tej płyty w Biodro Records [wytwórnia Tymona Tymańskiego – przyp. red.]. (…)  Gdy Romek przyszedł do mnie z pomysłem na drugą płytę, spodobał mi się kierunek, w którym wyewoluowało jego brzmienie. Ten tradycyjny, ale nie ortodoksyjny blues, wymieszany z ragtimem i folkiem, bardzo mnie zafascynował i z przyjemnością wsparłem ten projekt”.

Fragment wywiadu dla miesięcznika „Magazyn Gitarzysta”.

Romek Puchowski: „Już kilka lat temu, kiedy Tymon grywał gościnnie z Von Zeit zgadaliśmy się, że obydwaj darzymy wielkim sentymentem bluesa, muzykę lat 60-tych. Współpracujemy od jakiegoś czasu  przy produkcji mojej nowej solowej płyty Romek Puchowski FREE. Parokrotnie pojawił się w rozmowach temat stworzenia projektu, w którym będziemy prezentować nasze bluesowe fascynacje. W efekcie, we wrześniu ubiegłego roku zagraliśmy pierwszy koncert, na program którego złożyły się bluesowe piosenki Tymona, moje oraz kilka cytatów z klasyki gatunku. Koncert odbył się w Krakowie w klubie Mile Stone w ramach obchodów Polskiego Dnia Bluesa – 16.09.2011. Dobry początek…

Reasumując, projekt Tymański & Puchowski to efekt wspólnej pracy przy mojej nowej, bluesowej płycie. Cieszę się z tego bardzo, że właśnie kogoś takiego jak Tymon udało mi się wkręcić we wspólną zabawę tą genialną muzyką, jaką jest BLUES :)”.

Fragment wywiadu dla miesięcznika „Magazyn Gitarzysta”.

 

Fragmenty recenzji:

„Projekt, który ostatniego wieczoru festiwalu przedstawił Romek Puchowski właściwie odebrał nam mowę. Są takie koncerty, po których długo, długo nie chce się słuchać żadnej innej muzyki. Do takich właśnie należał występ Romka. Trio z Tymonem Tymańskim i genialnym jazzowym perkusistą, Grzegorzem Grzybem okazało się strzałem w dziesiątkę. We trójkę zerwali sceniczne konwencje, budując zmienną, wielowarstwową sferę dźwięku, muzykę przestrzenną, niepokojącą, niemal unoszącą w powietrze narastającym aż do granicy bólu, transowym rytmem. Podobnie grał u nas chyba tylko James Blood Ulmer, mistrz jazzowej „cloud of sounds”. Instrumenty wyzwolone z tradycyjnych ról zwierały się w przestrzeni sceny. Fale mrocznych, psychodelicznych dźwięków posyłanych przez Tymona Tymańskiego iskrzyły z przesterowanymi, metalicznymi jękami dobro. Perkusja na przemian potężniała i rozbłyskiwała kaskadami drobnych, jasnych uderzeń. Chwilami miało się wrażenie, że na scenie są dwie perkusje i dwóch perkusistów, że niemożliwe by jeden człowiek wydobywał z instrumentu takie przestrzenie dźwięku. Wspaniale było obserwować Tymona, Grzegorza i Romka na jednej scenie. Wszyscy trzej grają z podobną pasją, zatracają się z muzyce, całkowicie pochłonięci wydobywanymi dźwiękami. Jedno jest pewne – Romek Puchowski nigdy nie gra dwa razy tak samo, jego projekty wciąż rozkwitają i ewoluują, niecierpliwie oczekujemy już więc na jego kolejne koncerty”.

by_ingeborg, www.radioderf.info, recenzja koncertu projektu TYMAŃSKI & PUCHOWSKI feat. GRZEGORZ GRZYB, podczas III edycji Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej „Bluesroads Festival”- 27.05.2012.

 

„Tymański razem z Romanem Puchowskim przedstawili materiał oryginalny, w którym każdy znajdzie „odłamek” estetyki, która mu odpowiada. (…) Choć w założeniu mieli grać niby blues, zdefiniowali go na swój własny sposób, odświeżając zapomnianą formułę i przywracając mu pewną folklorystyczną cechę. Połączyli tradycję i awangardę, porządek prostych melodii z chaosem. Muzycy świadomi swoich możliwości przedstawili repertuar pozbawiony analitycznego podejścia do muzyki za to pełen emocji i serca.”

Olga Jankowska, Port Kultury. Fragment recenzji z koncertu na festiwalu Jazz Jantar 2012 w Gdańsku w Klubie Żak – 28.10.2012.

 

„Koncert był uroczo bezpretensjonalny, wypełniony humorem i dobrą zabawą na widowni i na scenie. Romek Puchowski rozpoczął improwizowaną piosenką o poszukiwaniach sprawnego kabla instrumentalnego, tańczył wśród publiczności i wspominał swój pierwszy pobyt w Krakowie. Tymon natomiast zaangażował pomocnika z publiczności do trzymania kartki z tekstem piosenki oraz dzielił się refleksjami dotyczącymi Steve’a Lukathera i techno. Świetna muzyka działa się jakby przy okazji. Obaj artyści nie silili się na wirtuozerskie popisy, grali oszczędnie i prosto (nie prostacko), dokładnie tak, jak należy grać wykonywane tego wieczoru utwory. Wśród nich znalazło się miejsce na klasyki Roberta Johnsona, Hendriksowski Voodoo Child oraz autorskie utwory artystów. Całość tworzyła niepokojąco chwytliwą mieszankę klasycznego bluesa z delty, alternatywy, przesterowanych gitar i zapętlonych riffów. Jeśli można bawić się bluesem, to Romek Puchowski i Tymon Tymański właśnie to robili. Ów gatunek był obecny przez cały wieczór, ale nie dało się ukryć, że panowie mają do niego dystans, a na jego bazie tworzą własną, zupełnie współczesną, chwytliwą i świeżą muzykę”.

Michał Kłusek, www.muzyka.pl, fragment recenzji koncertu w Klubie Mile Stone w Krakowie – 16.09.2011.

 

TYMON TYMAŃSKI

Bezdyskusyjnie jedna z największych osobowości polskiej sceny muzycznej. Tymon Tymański znany jest przede wszystkim jako kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów i twórca zespołów (Miłość, Kury, Trupy, Czan, The Transistors). Jednak muzyka to nie jedyna pasja artysty – spełnia się również jako felietonista, bloger, dziennikarz, aktor, filmowiec.

ROMEK PUCHOWSKI

Wokalista, instrumentalista, songwriter – wszechstronna muzyczna osobowość. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek międzynarodowych projektów muzycznych. Jego instrumentarium to: gitara DOBRO, gitary akustyczne, bas, iPhone. Miłośnik techniki slide. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę.

Bilety: 30 zł

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot