Jacaszek / Wiśniewski / Behind the Door (1919)

13 kwietnia, 20.00

Jacaszek // live electronics
Ignacy Wisniewski // piano / synth
Behind the Door // film

Artyści spotykają się na styku muzyki akustycznej i elektronicznej tworząc analogowy świat dźwięków. Obaj dysponują olbrzymim doświadczeniem komponowania muzyki do teatru i właśnie ta obrazowość i nastrojowość ich muzyki jest przestrzenią do której wciągają widownię.

Muzyka inspirowana jest niemym filmem „Behind the door”,
który w trakcie koncertu zostanie wyświetlony. Kolejną inspiracją artystów do stworzenia wspólnych kompozycji był powrót do współpracy, kiedy wspólnie wykonywali koncertowo projekt Michała Jacaszka „Glimmer”.

🎼 Michał Jacaszek / jest jednym z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej i neoklasycznej. Rozgłos przyniósł mu wydany w 2008 roku album „Treny”, z idealnie wyważonymi proporcjami instrumentów smyczkowych i muzyki ambient. Od tamtego czasu Jacaszek nagrał m.in. awangardę nawiązującą do muzyki Oliviera Messiaena („Catalogue des Arbres”) oraz pieśni zakorzenione w XVII-wiecznej tradycji poezji metafizycznej („Kwiaty”). Kompozytor współpracował z Tomaszem Budzyńskim, Mikołajem Trzaską oraz wokalnym trio Vocal Varshe. Jego albumy wydawano nie tylko w Polsce, lecz także w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Michał Jacaszek jest również autorem muzyki filmowej i teatralnej.

🎹 Ignacy Jan Wiśniewski / pianista, improwizator i kompozytor, lider Ignacy Wiśniewski Trio, którego płyta „Jazz Shirim” zdobyła miano Debiutu Roku 2016 i znalazła się na 10. miejscu Jazzowych polskich Płyt Roku 2016. Współzałożyciel Almost Jazz Group, z którym wydał trzy autorskie albumy. Kompozytor i kierownik muzyczny spektakli musicalowych w teatrach w Warszawie, Wrocławiu, Koszalinie, Poznaniu, Toruniu, Gdyni i Gdańsku. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności „Musical” oraz „Jazz i muzyka estradowa”. Współzałożyciel fundacji wydawniczej WOOD and MOOD; zdobywca stypendium Młoda Polska, dzięki któremu w 2018 roku zrealizował najnowszą płytę „Kantata Jazzowa” z tekstami Michała Rusinka, Ignacy Wiśniewski Trio + Kamil Dominiak. / www.ignacywisniewski.com

🎥 Za drzwiami” / „Behind the Door” / reż. Irvin Willat / USA, 1919
„Zemsta! Głęboka jak ocean!” głosiło hasło promujące film Willata i nie ma w tym przesady. Historia jest niezwykle dramatyczna, nie brak w niej nawet makabry, widz nie doświadcza jednak nadmiaru okrucieństwa na ekranie.
Więcej o filmie: bit.ly/2XHEuDf

 

BILETY:
>>> przedsprzedaż 25 zł
>>> w dniu koncertu 30 zł

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot