Gdynia Improvisers Orchestra

10 maja, 21.00

Gdynia Improvisers Orchestra to zespół i zarazem projekt kroczący, skupiający muzyków otwartych na swobodną improwizację. Orkiestra prowadzona jest przez dyrygenta za pomocą gestów (improwizacja dyrygowana). Projekt założyciela ma na celu umożliwienie spotkań muzyków z różnych środowisk: improv, jazz, klasyka, alternatywa, rock czy pop i wspólne muzykowanie bez ograniczeń stylistycznych.

Improwizujący GIO w Boto:

Paulina Porszke, Aga Brenzak, Emilia Pollock, Agnieszka Rassalska, Bolec Bolesław Bolczyński – głos
Piotrek Szlempo, Adam Skorczewski- trąbka
Piotr Dunajski – tuba
Jakub Klemensiewicz, Mariusz Kawalec, Łukasz Żurawski – saksofon
Michael Sangita Andrews, Piotr Drabarek – gitara
Filip Arasimowicz, Bartosz Borzeszkowski – bas
Dominik Kisiel – syntezator
Grzegorz Aleksander Sycz, Maksymilian Kreft – perkusja
Sławomir Rodriguez Porębski – instr. perkusyjne
Marcin Bożek – prowadzenie

 

System gestów, którymi dyrygent prowadzi orkiestrę, nazywany jest Conduction. Opiera się on na kilkunastu znakach opracowanych w latach 80-tych przez Lawrencea  D. „Butch” Morrisa, wynalazcę metody i propagatora swobodnie dyrygowanej improwizacji. Dyrygent prowadzący orkiestrę opracowuje również własne znaki, które rozszerzają możliwości komunikacyjne z zespołem, nadając orkiestrze indywidualne brzmienie.

Orkiestra czerpie inspirację z zespołów Krakow Improvisers Orchestra i Viena Improvisers Orchestra, z których dyrygentami (Paulina Owczerek, Michael Fischer) Marcin Bożek miał zaszczyt pracować.

Orkiestra swoją premierę miała 18 stycznia 2018 roku w Teatrze BOTO. W tym momencie liczy 44 członków gotowych na spotkanie i wspólne muzykowanie. Liczba improwizatorów dostosowana jest do miejsca, warunków sprzętowych i wymagań organizatora. Najważniejszą ideą muzykowania jest miejsce, czas oraz dyspozycyjność członków orkiestry, której grono eksplorowania wspólnej muzycznej przygody i spotkania powiększa się, co jest ewenementem na skalę krajową.

https://soundcloud.com/user-100102955

Foto: Magdalena Rosman

Bilety: 35 zł 

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot