Pajace – czytanie / Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz

29 maja, 19.00

„PAJACE”
Bohaterowie sztuki Gabrieli Pewińskiej to dwoje starych aktorów. Spotykają się w swoim dawnym teatrze. Na pustej scenie. Tej, która przez długie lata była dla nich wszystkim, całym życiem. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa,  sukcesy. Ogień teatru, który kiedyś w nich płonął, wciąż się pali. Po co tu przyszli tego wieczora? Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, ona – w królewskiej koronie, on – w czapce błazna. Czekają. Na kogo? Czy scena, na której się spotkali jest tu tylko sceną? A teatr teatrem? To kolejna ze sztuk, po „Aktorze” i „Królu” oraz jednoaktówce „Nos” podejmująca ulubiony motyw autorki – teatru jako metafory życia, gdzie reżyseruje bezwzględny Czas zapraszając na scenę nowych aktorów, usuwając z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas oszukać?
– Ja jestem wrogiem umierania – mówi Stary Aktor w „Pajacach”. – Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ją załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim…

AKTORZY:

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA: Aktorka Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie pojawiła się po raz pierwszy w 1958 jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux „Wojny Trojańskiej nie będzie”. Grała główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera, była Ofelią u Andrzeja Wajdy.  Z Adolfem Dymszą wystąpiła w filmie Janusza Nasfetera „Mój stary”. Na srebrnym i szklanym ekranie gościła niejednokrotnie, była również związana z teatrem radia.  Organizuje spotkania poetyckie. Działa społecznie. Laureatka wielu nagród, m. in: Złotego Krzyża Zasługi, Glorii Artis i Muzy Sopockiej.

RYSZARD JAŚNIEWICZ: Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, pedagog, poeta. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role u wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma. Był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Słupsku oraz kierownikiem artystycznym Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 zainaugurował własną scenę Teatr z Polski6 . Ostatnie dziesięć lat to 13 premierowo wystawionych monodramów. Prowadzi w Oliwie warsztaty poetyckie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”.

Bilety: 15 zł

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot