Dorota Markowska – Malarstwo / Wernisaż

20 września, 19.00

Dorota Markowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom – w pracowni grafiki prof. Jerzego Krechowicza, aneks z malarstwa – w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 2002 roku.

Uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę użytkową. Interesuje się plakatem, ilustracją oraz szeroko pojętą typografią. Na co dzień pracuje w  jednej z gdyńskich szkół, wcześniej prowadziła zajęcia z rysunku i malarstwa w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty arteterapii w Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń Wrzeszcza”. Brała udział w szkoleniu z animacji malarskiej w ramach projektu filmowego „Twój Vincent”.

Zarówno w malarstwie abstrakcyjnym, intuicyjnym czy przedstawiającym stosuje zróżnicowaną technikę oraz subtelną kolorystykę. Oryginalna faktura prac widoczna jest zwłaszcza w cyklu obrazów „Smoki”. Uwagę zwracają też jej kubistyczne, odrealnione miasteczka – „obrazki” jak ze snu, a zarazem gdzieś z niedalekiej prowincji. Jej malarstwo zdobi m.in. wnętrza trójmiejskich firm oraz instytucji.

Nie przywiązuje się do jednego tematu, choć z upodobaniem maluje pejzaże morskie. I właśnie morze jest inspiracją tej wystawy. Morze wieloznaczne – symbolizujące pramaterię i przemijanie, stałość i zmienność, tajemnicę i potęgę, samotność i siłę… Artystka interpretuje temat na swój indywidualny sposób, jako pretekst do wyrażenia uczuć, ukazania tego co niewidzialne.

WERNISAŻ WYSTAWY >>> 20 września, 19:00

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot