WYSTAWA: Anita Cempa – Światłocień / vol.2

2 października, 17:00

Anita Cempa – urodzona w Gdańsku, mieszka i tworzy w Sopocie.
 
Ukończyła dwa kierunki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Grafikę na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Projektowanie Form Użytkowych na Wydziale Wzornictwo Przemysłowe i Architektura Wnętrz.
 
Stypendystka Prezydenta Sopotu – Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.
 
Obecnie tworzy w pracowni w WL-4 Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.
 
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju. Ostatnia wystawa indywidualna – czerwiec 2020 – Dworek Sierakowskich w Sopocie.
 
 
„Światłocień/vol.2”
 
Obecna wystawa zawiera cykl obrazów przedstawiających studium kobiecego ciała. Inspiracją do cyklu są przeciwstawione sobie dwa aspekty kobiecej natury. Archetyp Ewy symbolizujący kreację, oraz Lilith utożsamiany z silną wyemancypowaną seksualnością a także destrukcją.
 
Poprzez użycie materiału będącego podstawą kreacji we wszechświecie artystka symbolicznie nawiązuje do aktu tworzenia w ogólnym znaczeniu.
 
Użyta w pracach technika odnosi się do procesu w którym nieożywiona materia – węgiel – w połączeniu z siłą witalną tworzy życie.
 
Nagość w obrazach przedstawiona jest w dyskretny, nie nachalny sposób. Sylwetki są statyczne jakby śpiące lub dopiero po przebudzeniu.
 
Niektóre się przenikają.
 
Z prac emanuje zmysłowość i spokój.
 
 
Prace będzie można oglądać w Teatrze BOTO do dnia 31 października 2020 roku.

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot