Szanowni Widzowie,
tegoroczne, semi-jubileuszowe, bo już V. Sopockie Konsekwencje Teatralne dobiegły końca. Swoim kolorytem i teatralnymi reflektorami rozświetliły i Wam i nam tę naszą wspólną szarą jesień. Było kolorowo, zaskakująco, głośno i na poważnie i na śmiesznie i na tysiąc innych sposobów. I było za mało. Został niedosyt. Niedosyt kolejnych dobrych spektakli, niedosyt tych wspólnie spędzonych wieczorów teatralnych, niedosyt mądrych, zaangażowanych rozmów z Wami i z naszymi artystami i niedosyt w ogóle możliwości chodzenia do teatru, spotykania znajomych, grania do ludzi z krwi i kości, co, jak się okazało ostatnimi czasy, wcale nie jest już takie oczywiste, Wspólnie dowiedzieliśmy się czegoś o Bogu Dostojewskiego i co nam ta wiedza dziś daje, nauczyliśmy się żonglować, wzięliśmy udział w ataku terrorystycznym na sobowtórów, czekaliśmy w Ballyturk na Godota, byliśmy samotni wśród samotnych w sieci i trzymaliśmy kciuki za mężczyznę, który przyszedł do kobiety. A na końcu Magda Bochan-Jachimek w swoim pozakonkursowym „Takie tam” podsumowała nas wszystkich opowiadaniem o aktorach w pandemii, którzy śpią do 14-tej i którym Jean-Pierre na śniadanie przynosi ostrygi i ośmiorniczki. Tak, został niedosyt…

W zeszłą niedzielę tegoroczne jury V. Sopockich Konsekwencji Teatralnych w składzie Bartosz Dołotko, Joanna Gralińska, Sylwia Kunze, Mariusz Sucharzewski oraz Przemysław Szczygieł, wydało werdykt i postanowiło przyznać następujące nagrody:

I. Duża Konsekwencja Teatralna w wysokości 5.000 pln
dla spektaklu BALLYTURK Endy Walsh
w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego
za intensywność języka spektaklu, oryginalną formę, nieoczywistość i niebanalność przedstawionej historii oraz za intrygującą grę aktorską

II. Średnia Konsekwencja Teatralna w wysokości 3.000 pln
dla monodramu IWAN KARAMAZOW ZWRACA BILET
na podstawie „Braci Karamazow” i „Biesów” Fiodora Dostojewskiego
w reżyserii Stanisława Miedziewskiego
za twórczą odwagę w zmierzeniu się z wybitnym materiałem powieściowym i za brawurową grę aktorską Michała Studzińskiego

III. Mała Konsekwencja Teatralna w wysokości 2.000 pln
dla spektaklu ZJAZD Kuby Kaprala
w reżyserii Łukasza Chrzuszcza
za tematykę zakorzenioną w aktualnej codzienności i sprawną reżyserię, nadającą dużą dynamikę przedstawieniu

Gratulujemy wszystkim laureatom, gratulujemy w ogóle wszystkim artystom, którzy wystąpili w ramach naszych tegorocznych prezentacji. Stworzyliście dobre i konsekwentne spektakle i zawiesiliście bardzo wysoko poprzeczkę.
Dziękujemy, że mimo pandemicznych komplikacji zechcieliście przyjechać do Sopotu i podzielić się z nami Waszymi pomysłami. Dziękujemy poza tym Gminie Miasta Sopot za finansowe wsparcie i dziękujemy Wam, szanowni Widzowie, że tak licznie odwiedziliście nasze miejsce i daliście nam do zrozumienia, jak bardzo jesteśmy potrzebni. Za niecały rok powrócimy z VI. edycją SKT. Wpadajcie, będzie się znowu działo. A jeśli nie wytrzymacie do następnej jesieni, wpadajcie do nas także zimą i wiosną i latem – kiedy tylko będziecie mieli ochotę. Jesteśmy tu dla Was.