Piotr Jankowski & Tribute to Dexter Gordon

23 września, 20:00

Zapraszamy na najnowszy projekt Piotra Jankowskiego poświęcony jest twórczości jednego z najznakomitszych muzyków światowego jazzu Dextera Gordona.
Skład zespołu:
Aleksander Tryba – kontrabas
Michał Gozdek – piano
Maciej Sadowski – kontrabas
Piotr Jankowski – perkusja
Dexter Gordon (1923-1990) – amerykański saksofonista jazzowy z Los Angeles. Jego charakterystyczne, potężne brzmienie saksofonu tenorowego było inspiracją dla wielu jazzmanów i stało się znane na całym świecie wśród entuzjastów muzyki jazzowej. Jego swingowanie, niebanalne rytmizowanie w be-bopowych i hard-bopowych utworach, a także emocjonalne interpretacje ballad poruszały publiczność podczas koncertów. Zachwycają także nagrane na płytach. Albumy takie jak „Go”, „Dexter Calling”, „A Swingin’ Affair”, czy „Our Man in Paris” weszły do kanonu najważniejszych płyt jazzowych, a sam Dexter Gordon jest uważany za jednego z największych saksofonistów tenorowych w historii jazzu. W skład zespołu wchodzą muzycy, na których twórczość Dextera Gordona wywarła znaczący wpływ, dzięki czemu przeniosą słuchaczy w wyjątkowe czasy saksofonowego jazzu lat 60 tych.
BIO’s
Piotr Jankowski – współtworzył trójmiejskie środowisko jazzowe w latach ’70 i ’80, grając w takich zespołach jak: Time Quartet (pierwsza formacja Macieja Sikały), Big Band Gdansk, Seaside Dixieland. Jest współzałożycielem zespołu New Coast.
Jest laureatem konkursów Jazz Juniors i Złota Tarka. W latach ’80 razem z zespołem Anty Quintet wyjechał do Niemiec. Zamieszkał w Hamburgu, gdzie podjął studia na wydziale jazzu w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. W tym okresie, podczas lokalnych koncertów, miał również okazję współpracować z takimi sławami światowego jazzu jak: Clark Terry, Fredie Habbard, Woody Show, Johny Gryffin czy muzycy Big Bandu Duke Ellington i Count Basie. W roku 1987 w Hamburgu został się współzałożycielem Włodek Pawlik Trio. Pierwszym kontrabasistą składu został Zbigniewem Wegehaupt. Również z Włodzimierzem Pawlikiem dokonuje pierwszych nagrań płytowych w międzynarodowych składach.
W Polsce jest najbardziej rozpoznawalny jako perkusista i współzałożyciel zespołu New Life’ M, który od poczatku powstania w roku 1992 tworzą również: Joachim Mięcel, Robert Cudzich i Marcin Pośpieszalski, a rok pózniej dołącza Robert Cudzich. Pierwszymi wokalistami zespołu byli m.in.: Mieczysław Szcześniak, Ewa Uryga oraz Natalia Niemen. Zespół stał się prekursorem polskiego ruchu muzyki chrześcijańskiej lat 90-tych.
Piotr Jankowski ma na swoim koncie udział w ponad 40 nagraniach płytowych oraz liczne występy w programach telewizyjnych i radiowych.
Maciej Sadowski – kontrabasista, kompozytor, producent i muzyk sesyjny z dużym doświadczeniem we wszystkich gatunkach muzycznych, ze szczególną pasją do jazzu. Regularnie gra około 100 koncertów rocznie na scenach krajowych i zagranicznych. W 2016 roku został uznany przez czytelników „Jazz Forum” za jednego z najlepszych polskich kontrabasistów. Został uznany muzykiem roku 2019 przez Adama Barucha na łamach portalu „Polish Jazz”. W październiku 2020 wydał swój solowy debiutancki album „I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen” w amerykańskim wydawnictwie „Rhodium Publishing”. Poza autorskimi projektami (LowBow, Maciej Sadowski Kwadrat) Maciej komponuje muzykę filmową, prowadzi wydawnictwo płytowe Eastrings Records oraz udziela się aktywnie w zespołach: Glowworm (USA), BPMoore (UK), Tymon Tymański, Gdańsk Necropolitan Orchestra, Ńoko, Bizarre Penguin, Dead Vistula, Zgniłość & Marcin Świetlicki, Kornet Olemana, Julia i Nieprzyjemni (z Julią Kamińską), Agata Świętoń, czy Almost Jazz Group.
Michał Gozdek to muzyk, który odebrał gruntowne i wielowymiarowe wykształcenie w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Ukończył studia w czterech specjalnościach: fortepianu klasycznego w klasie prof. Wiesławy Skrzypek-Ronowskiej, dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Wojciecha Michniewskiego, dyrygentury chóralnej, a także prowadzenia zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej.
Szerokie zainteresowania i muzyczna wszechstronność są z pewnością niezwykłą zaletą artysty. Jego pierwsza płyta pt. „Let’s do it” jest okazją do zaprezentowania jego kompozytorskiej i artystycznej drogi w muzyce jazzowej.
 

Bilety: 60 zł

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot