ROMAN PAWŁOWSKI

Roman Pawłowski – krytyk kultury, publicysta, kurator teatralny. Absolwent teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Od 2012 roku kurator Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction, oraz pomysłodawca i kurator projektu Warszawa.doc.

Od listopada 2014 dyrektor programowy TR Warszawa. Zajmuje się problemami nowej dramaturgii i polityki kulturalnej, prowadzi autorskie warsztaty z pisania krytycznego i teatru dokumentalnego. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dziennikiem Opinii” i „Notatnikiem Teatralnym”.

W 2013 zadebiutował jako dramaturg w Teatrze Nowym w Poznaniu dokumentalnym serialem teatralnym „Jeżyce Story”.

Jako kurator przygotował dwie edycje festiwalu teatralnego Nowa Klasyka Europy w Łodzi (2010, 2012) oraz przegląd „ДА! ДА! ДА! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji” w Warszawie (2013).

W latach 2008/2010 był współtwórcą i wykładowcą Szkoły Laboratorium Dramatu, pierwszej szkoły dramaturgicznej w Polsce.

Zredagował i wydał dwie antologie nowych sztuk polskich ‚„Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne” (Zielona Sowa, Kraków 2003) i „Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski” (Ha!art, Kraków 2006), które dały impuls do rozwoju nowej dramaturgii w Polsce.

W latach 1994/2012 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, za swoje recenzje teatralne zdobył Nagrodę im. Z. Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego.