SNF 2020 | Granica, reż. Katarzyna Szyngiera

23 sierpnia, 21:00

GRANICA (tytuł roboczy)
czytanie aktorskie scenariusza spektaklu
scenariusz Katarzyna Szyngiera, Bartosz Józefiak
współpraca Olga Maciupa, Weronika Murek
reżyseria Katarzyna Szyngiera
występują m.in. Justyna Król, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek
produkcja: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Sopot Non-Fiction
wydarzenie zorganizowane we współpracy z festiwalem Literacki Sopot
 
„Granica” to projekt spektaklu teatralnego w reż. Katarzyny Szyngiery, analizującego problem granic w dzisiejszej Europie: tych które dzielą kraje i tych, które oddzielaja od siebie ludzi. Wiosną 2020 roku w związku z pandemią COVID-19 na kilka miesięcy przywrócono granice między państwami Unii Europejskiej, zniesione Traktatem z Schengen. Ruch graniczny osób niemal całkowicie ustał, podczas gdy towary płynęły przez granice szerokim strumieniem. Reżyserka Katarzyna Szyngiera i reporter Dużego Formatu Bartosz Józefiak przemierzyli podczas lockdownu setki kilometrów wzdłuż granic między Polską a Niemcami i Ukrainą, aby sprawdzić, jak wygląda życie przecięte na nowo granicznym szlabanem. Byli na odtworzonym w związku z pandemią punkcie kontroli granicznej na autostradzie A4, gdzie polscy żołnierze z kałasznikowami pilnowali wjazdu do Polski z Niemiec. Rozmawiali z kierowcą TIR-a, który opowiedział o przemycaniu przez granicę polskich pracowników, pracujących po niemieckiej stronie, by mogli uniknąć kwarantanny. I z Czeczenką, która próbowała nielegalnie wyjechać do Szwecji ukryta na pace ciężarówki. Wysłuchali narzekań żołnierzy na moście w Zgorzelcu, których miejscowa ludność niezadowolona z podziału miasta wyzywała od pedałów. I relacji ekspedientki z przygranicznego sklepu, którego obroty spadły o 60 procent w związku z zamknięciem granicy z Niemcami. Dwa razy zostali zatrzymani przez Straż Graniczną za wejście na pas graniczny na wschodzie Polski, raz zostali ukarani mandatami. W swoim spektaklu chcą opowiedzieć o tym, jak granica wpływa na życie jednostek i całych społeczności.
Od reżyserki:
Jedna z teorii na temat upadku Rzymu mówi, że proces ten rozpoczął się, gdy Rzymianie zaczęli określać granice swojego państwa. Granica zawsze jest pewnym punktem napięcia. Trzeba ją obsadzić, pilnować jej, odpierać najeźdźców. To kosztuje i w końcu Rzym upadł pod ciężarem tego kosztu. Granice państw, z jednej strony bardzo realne, są jednocześnie zupełnie abstrakcyjne. W XX wieku zostały precyzyjnie wyznaczone po to, by oddzielać od siebie wyobrażone wspólnoty narodowe. To, po jakiej stronie granicy się znajdujemy, determinuje całe nasze życie. Zastanawiamy się co by było, gdyby radykalnie otworzyć granicę.
Sopockie czytanie to pierwsza prezentacja tekstu, którego teatralna premiera zaplanowana jest na 21 listopada 2020 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

BILETY:
15 zł normalne / 10 zł ulgowe
w kasach oraz online: https://bilety.teatrwybrzeze.pl/
_________________________________
Czytanie w ramach 

Sopot Non-Fiction 2020

Miejsce: Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie
Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Partnerzy: Literacki Sopot, Victus Apartamenty, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie
Kuratorzy: Adam Nalepa, Adam Orzechowski, Roman Pawłowski
Patroni medialni: teatralny.pl, e-teatr.pl, Trojmiasto.pl, Radio Gdansk, Dziennik Bałtycki, Prestiż Magazyn Trójmiejski

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji: www.sopotnonfiction.pl

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot