V Sopockie Konsekwencja Teatralne
październik – grudzień
Kochani! Od 9 października zaczynamy V. edycję Sopockich Konsekwencji Teatralnych. Poniżej prezentujemy harmonogram spektakli wraz z krótkim opisem. Na dniach pojawi się sprzedaż biletów i karnetów na całość. Już nie możemy się doczekać!

V Sopockie Konsekwencje Teatralne – ogólnopolski przegląd małych form scenicznych, który odbędzie się w terminie pomiędzy październikiem a grudniem 2021 r.

Do udziału w “Konsekwencjach” zapraszamy zarówno sceny zawodowe, jak i teatry nieinstytucjonalne oraz grupy i twórców amatorskich. Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest minimalna scenografia i maksymalnie trójka aktorów. Tematyka, rodzaj i forma są dowolne.

Drodzy Widzowie
Cieszymy się, że w tym roku udało nam się zrealizować nasz festiwal małych form teatralnych na żywo, a nie jak rok temu online i bez możliwości goszczenia Państwa na widowni. Podjęliśmy to ryzyko, mimo nierównej gry w obliczu prognozy następnej fali covidowej i ponownego lockdownu, wiedząc, że z dnia na dzień wszystko może stanąć pod znakiem zapytania. Z ponad 40 zgłoszeń wybraliśmy 9 spektakli, które wydawały nam się warte pokazania, gwarantowały wysoką jakość artystyczną i stylistyczną różnorodność.

Niestety nasze obawy okazały się częściowo słuszne. 3 ekipy wykonawców odwołały swoje przyjazdy do Sopotu z powodu zakażeń i wywołanych nimi zmian w repertuarze ich rodzimych teatrów. Po głębszym przemyśleniu zdecydowaliśmy się nie zastępować tych spektakli innymi propozycjami, pozostając wedle nazwy naszego festiwalu konsekwentni i wierni naszej pierwszej selekcji.

W zamian chcielibyśmy zaprezentować Państwu 5. grudnia poza konkursem monodram Magdaleny Bochan-Jachimek „Takie tam” na podstawie tekstu Szymona Jachimka w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej, którego premiera odbyła się w listopadzie tego roku w koprodukcji z Teatrem BOTO. Spektakl opowiadający o sytuacji aktora w dzisiejszych polskich realiach w dobie pandemii, będzie – naszym zdaniem – najlepszym komentarzem i podsumowaniem tegorocznych V. Sopockich Konsekwencji Teatralnych. Tradycyjnie zapraszamy po spektaklu na rozmowę z artystami oraz na ogłoszenie werdyktu tegorocznej jury.

Dziękujemy za to, że doceniliście Państwo nasze starania, tak licznie przychodząc na dotychczasowe spektakle i z takim zaangażowaniem partycypując w dyskusjach.

Organizatorzy

,,Zjazd” – Studio Aktorskie STA

9 października, 19:00

Ten na wielu festiwalach nagrodzony spektakl w reżyserii Łukasza Chrzuszcza zamknie was w pomieszczeniu z Marilyn Monroe, Elvisem, Chaplinem i Hitlerem. Dokładnie to z ich sobowtórami. I zasieją terror. Ale spoko, to tylko czarna komedia. Wielkie aktorstwo i dotychczas największa produkcja gościnna w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnych.

,,Iwan Karamazow zwraca bilet” – Teatr Rondo

16 października, 19:00

Monodram w reżyserii mistrza monodramów Stanisława Miedziewkiego to rozmowa z Bogiem, przepełniona niezgodą na sposób, w jaki urządził świat, budując go na odwiecznym paradygmacie dobra i zła. To jednak przede wszystkim dowód, że egzystencjalne dylematy Dostojewskiego nie straciły na aktualności w XXI wieku, a my wciąż możemy przejrzeć się w jego prozie jak w zwierciadle – nie krzywym, lecz krystalicznie, bezlitośnie czystym…

,,Przyszedł mężczyzna do kobiety – czyli pewnego razu w Łodzi” – Fundacja Teatru Scena Poczekalnia

30 października, 19:00

Izabela Noszczyk już kilka razy w ramach SKT dała popis świetnego aktorstwa i dystansu do siebie, najpierw jako zakompleksiona „Grubaska” w pierwszej edycji festiwalu, potem jako wyniosła „Shirley Valentine”. Tym razem, wraz z Wiktorem Taraszkiewiczem, przenosi nas w czasie i przebiera się w klasyczny kostium, by – z przymrużeniem oka – opowiedzieć nam o Dinie i Wiktorze, którzy tak bardzo pragną zakończyć złą passę i zbudować wspólnie nowe życie. Czy uda im się to na scenie Teatru BOTO?

„Ballyturk” – Przemysław Wasilkowski

31 października, 19:00

Dwóch mężczyzn w pokoju bez wyjścia, rutyna codzienności i samotność do kwadratu, przerywana jedynie odgrywanymi przez bohaterów scenami ze stworzonego przez siebie miasta Ballyturk, dającymi upust ich najgłębszym tęsknotom, lękom, pragnieniom. I wtedy pojawia się ten trzeci, aby zabrać jednego z nich na „drugą stronę”. Polska premiera przedostatniej sztuki Endy Walsha („Farsa z Walworth”, „Disco Pigs”), nawiązująca do beckettowskiego „Czekając na Godota” w tłumaczeniu reżysera i aktora Przemysława Wasilkowskiego, zwycięzcy 1. Sopockich Konsekwencji Teatralnych („Sam”).

,,Jemioła & Szwed” – Fundacja Sztukmistrze

14 listopada, 19:00

„Jemioła & Szwed” to niezwykły (naprawdę!) cyrkowo-muzyczno-improwizatorsko-kabaretowy show, nieokrzesany, tryskający humorem, pełny radosnej spontaniczności, niesamowitej energii, świetnej muzyki na żywo (naprawdę!) i interakcji z publicznością. I choć – przez swoją improwizowaną formę – niekoniecznie wpisuje się w nurt Sopockich Konsekwencji Teatralnych, nie mogliśmy się im po prostu oprzeć! Naprawdę!

,,Stan nietrwały” – Kolektyw Teatralny BABUSHKA / V. Sopockie Konsekwencje Teatralne

 

SOBOTA, 20 LISTOPADA 2021 O 19:00

,,9 postaci kobiecych, 3 aktorki na scenie i tekst, który powstał na podstawie 24 wywiadów środowiskowych. „Stan nietrwały” w reżyserii nieodżałowanego Giovanniego Castellanosa (reżysera BOTOwskiego „Tanga 3001”) to debiut teatralny kolektywu Babushka.”

„Takie tam.”

NIEDZIELA, 5 GRUDNIA 2021 O 19:00

 

Zbliżamy się do finału V. Sopockich Konsekwencji Teatralnych. Na sam koniec przygotowaliśmy dla Państwa pozakonkursowy pokaz spektaklu „Takie tam.”.

Artyści ciągle mówią o sobie i swojej sztuce. Ba, czasem tworzą sztukę o swojej sztuce – a najnowszy monodram Magdaleny Bochan-Jachimek „Takie tam” jest tego najlepszym przykładem.

Bilety na jeden spektakl: 
30 zł – normalny
25 zł – ulgowy*

Karnet:
220 zł – normalny
175 zł – ulgowy*

*ulga dotyczy studentów, uczniów, emerytów, oraz osób po okazaniu karty: Dawców Krwi; Sopockiej; do Kultury

Bilety online - przejdź

Teatr i Baroteka BOTO

Teatr i Baroteka BOTO
ul. Bohaterów Monte Cassino 54B
81-758 Sopot