Szanowni Widzowie,
tegoroczne, semi-jubileuszowe, bo już V. Sopockie Konsekwencje Teatralne dobiegły końca. Swoim kolorytem i teatralnymi reflektorami rozświetliły i Wam i nam tę naszą wspólną szarą jesień. Było kolorowo, zaskakująco, głośno i na poważnie i na śmiesznie i na tysiąc innych sposobów. I było za mało. Został niedosyt. Niedosyt kolejnych dobrych spektakli, niedosyt tych wspólnie spędzonych wieczorów teatralnych, niedosyt mądrych, zaangażowanych rozmów z Wami i z naszymi artystami i niedosyt w ogóle możliwości chodzenia do teatru, spotykania znajomych, grania do ludzi z krwi i kości, co, jak się okazało ostatnimi czasy, wcale nie jest już takie oczywiste, Wspólnie dowiedzieliśmy się czegoś o Bogu Dostojewskiego i co nam ta wiedza dziś daje, nauczyliśmy się żonglować, wzięliśmy udział w ataku terrorystycznym na sobowtórów, czekaliśmy w Ballyturk na Godota, byliśmy samotni wśród samotnych w sieci i trzymaliśmy kciuki za mężczyznę, który przyszedł do kobiety. A na końcu Magda Bochan-Jachimek w swoim pozakonkursowym „Takie tam” podsumowała nas wszystkich opowiadaniem o aktorach w pandemii, którzy śpią do 14-tej i którym Jean-Pierre na śniadanie przynosi ostrygi i ośmiorniczki. Tak, został niedosyt…

W zeszłą niedzielę tegoroczne jury V. Sopockich Konsekwencji Teatralnych w składzie Bartosz Dołotko, Joanna Gralińska, Sylwia Kunze, Mariusz Sucharzewski oraz Przemysław Szczygieł, wydało werdykt i postanowiło przyznać następujące nagrody:

I. Duża Konsekwencja Teatralna w wysokości 5.000 pln
dla spektaklu BALLYTURK Endy Walsh
w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego
za intensywność języka spektaklu, oryginalną formę, nieoczywistość i niebanalność przedstawionej historii oraz za intrygującą grę aktorską

II. Średnia Konsekwencja Teatralna w wysokości 3.000 pln
dla monodramu IWAN KARAMAZOW ZWRACA BILET
na podstawie „Braci Karamazow” i „Biesów” Fiodora Dostojewskiego
w reżyserii Stanisława Miedziewskiego
za twórczą odwagę w zmierzeniu się z wybitnym materiałem powieściowym i za brawurową grę aktorską Michała Studzińskiego

III. Mała Konsekwencja Teatralna w wysokości 2.000 pln
dla spektaklu ZJAZD Kuby Kaprala
w reżyserii Łukasza Chrzuszcza
za tematykę zakorzenioną w aktualnej codzienności i sprawną reżyserię, nadającą dużą dynamikę przedstawieniu

Gratulujemy wszystkim laureatom, gratulujemy w ogóle wszystkim artystom, którzy wystąpili w ramach naszych tegorocznych prezentacji. Stworzyliście dobre i konsekwentne spektakle i zawiesiliście bardzo wysoko poprzeczkę.
Dziękujemy, że mimo pandemicznych komplikacji zechcieliście przyjechać do Sopotu i podzielić się z nami Waszymi pomysłami. Dziękujemy poza tym Gminie Miasta Sopot za finansowe wsparcie i dziękujemy Wam, szanowni Widzowie, że tak licznie odwiedziliście nasze miejsce i daliście nam do zrozumienia, jak bardzo jesteśmy potrzebni. Za niecały rok powrócimy z VI. edycją SKT. Wpadajcie, będzie się znowu działo. A jeśli nie wytrzymacie do następnej jesieni, wpadajcie do nas także zimą i wiosną i latem – kiedy tylko będziecie mieli ochotę. Jesteśmy tu dla Was.

Bilety na jeden spektakl: 
30 zł – normalny
25 zł – ulgowy*

Karnet:

220 zł – normalny
175 zł – ulgowy*

*ulga dotyczy studentów, uczniów, emerytów, oraz osób po okazaniu karty: Dawców Krwi; Sopockiej; do Kultury

,,Zjazd” – Studio Aktorskie STA

9 października, 19:00

Ten na wielu festiwalach nagrodzony spektakl w reżyserii Łukasza Chrzuszcza zamknie was w pomieszczeniu z Marilyn Monroe, Elvisem, Chaplinem i Hitlerem. Dokładnie to z ich sobowtórami. I zasieją terror. Ale spoko, to tylko czarna komedia. Wielkie aktorstwo i dotychczas największa produkcja gościnna w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnych.

,,Iwan Karamazow zwraca bilet” – Teatr Rondo

16 października, 19:00

Monodram w reżyserii mistrza monodramów Stanisława Miedziewkiego to rozmowa z Bogiem, przepełniona niezgodą na sposób, w jaki urządził świat, budując go na odwiecznym paradygmacie dobra i zła. To jednak przede wszystkim dowód, że egzystencjalne dylematy Dostojewskiego nie straciły na aktualności w XXI wieku, a my wciąż możemy przejrzeć się w jego prozie jak w zwierciadle – nie krzywym, lecz krystalicznie, bezlitośnie czystym…

,,Przyszedł mężczyzna do kobiety – czyli pewnego razu w Łodzi” – Fundacja Teatru Scena Poczekalnia

30 października, 19:00

Izabela Noszczyk już kilka razy w ramach SKT dała popis świetnego aktorstwa i dystansu do siebie, najpierw jako zakompleksiona „Grubaska” w pierwszej edycji festiwalu, potem jako wyniosła „Shirley Valentine”. Tym razem, wraz z Wiktorem Taraszkiewiczem, przenosi nas w czasie i przebiera się w klasyczny kostium, by – z przymrużeniem oka – opowiedzieć nam o Dinie i Wiktorze, którzy tak bardzo pragną zakończyć złą passę i zbudować wspólnie nowe życie. Czy uda im się to na scenie Teatru BOTO?

„Ballyturk” – Przemysław Wasilkowski

31 października, 19:00

Dwóch mężczyzn w pokoju bez wyjścia, rutyna codzienności i samotność do kwadratu, przerywana jedynie odgrywanymi przez bohaterów scenami ze stworzonego przez siebie miasta Ballyturk, dającymi upust ich najgłębszym tęsknotom, lękom, pragnieniom. I wtedy pojawia się ten trzeci, aby zabrać jednego z nich na „drugą stronę”. Polska premiera przedostatniej sztuki Endy Walsha („Farsa z Walworth”, „Disco Pigs”), nawiązująca do beckettowskiego „Czekając na Godota” w tłumaczeniu reżysera i aktora Przemysława Wasilkowskiego, zwycięzcy 1. Sopockich Konsekwencji Teatralnych („Sam”).

,,Jemioła & Szwed” – Fundacja Sztukmistrze

14 listopada, 19:00

„Jemioła & Szwed” to niezwykły (naprawdę!) cyrkowo-muzyczno-improwizatorsko-kabaretowy show, nieokrzesany, tryskający humorem, pełny radosnej spontaniczności, niesamowitej energii, świetnej muzyki na żywo (naprawdę!) i interakcji z publicznością. I choć – przez swoją improwizowaną formę – niekoniecznie wpisuje się w nurt Sopockich Konsekwencji Teatralnych, nie mogliśmy się im po prostu oprzeć! Naprawdę!

,,Stan nietrwały” – Kolektyw Teatralny BABUSHKA / V. Sopockie Konsekwencje Teatralne

 

SOBOTA, 20 LISTOPADA 2021 O 19:00

,,9 postaci kobiecych, 3 aktorki na scenie i tekst, który powstał na podstawie 24 wywiadów środowiskowych. „Stan nietrwały” w reżyserii nieodżałowanego Giovanniego Castellanosa (reżysera BOTOwskiego „Tanga 3001”) to debiut teatralny kolektywu Babushka.”

„Takie tam.”

NIEDZIELA, 5 GRUDNIA 2021 O 19:00

 

Zbliżamy się do finału V. Sopockich Konsekwencji Teatralnych. Na sam koniec przygotowaliśmy dla Państwa pozakonkursowy pokaz spektaklu „Takie tam.”.

Artyści ciągle mówią o sobie i swojej sztuce. Ba, czasem tworzą sztukę o swojej sztuce – a najnowszy monodram Magdaleny Bochan-Jachimek „Takie tam” jest tego najlepszym przykładem.

Kto będzie laureatem V Sopockich Konsekwecji Teatralnych?

I nagroda – Mała Konsekwencja w wysokości 5.000 zł

dla spektaklu BALLYTURK Endy Walsh
w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego
za intensywność języka spektaklu, oryginalną formę, nieoczywistość i niebanalność przedstawionej historii oraz za intrygującą grę aktorską

II nagroda – Średnia Konsekwencja w wysokości 3.000 zł

dla monodramu IWAN KARAMAZOW ZWRACA BILET
na podstawie „Braci Karamazow” i „Biesów” Fiodora Dostojewskiego
w reżyserii Stanisława Miedziewskiego
za twórczą odwagę w zmierzeniu się z wybitnym materiałem powieściowym i za brawurową grę aktorską Michała Studzińskiego

III nagroda – Mała Konsekwencja w wysokości 2.000 zł

dla spektaklu ZJAZD Kuby Kaprala
w reżyserii Łukasza Chrzuszcza
za tematykę zakorzenioną w aktualnej codzienności i sprawną reżyserię, nadającą dużą dynamikę przedstawieniu