JAKUB ROSZKOWSKI

Jakub Roszkowski – dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Ukończył PWST w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Autor scenariusza do spektaklu Zielony mężczyzna w reżyserii Adama Nalepy i w wykonaniu Sylwii Góry Weber i Grzegorza Sierzputowskiego, który swą premierę miał w 2011 roku.

Wyreżyserował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku „Stalkera” na podstawie „Pikniku na skraju drogi” braci Strugackich, „Wielką Improwizację” A. Gizy, J. Roszkowskiego i W. Tremiszewskiego oraz monodram Dominiki Kojro „Jolie” na PPA Off we Wrocławiu. Od 2007 jest dramaturgiem Teatru Wybrzeże, gdzie współtworzył takie spektakle jak „Blaszany bębenek” wg G. Grassa, „Nie-Boska komedia” Z. Krasińskiego, „Czarownice z Salem” A. Millera (wszystkie w reżyserii Adama Nalepy), „Słodki ptak młodości” T. Williamsa, „Zmierzch bogów” E. Medioli, L. Viscontiego, N. Badalucco (w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego), czy „Zwodnica” T. Middletona i W. Rowleya (reż. Kuba Kowalski).

Pracuje także poza Gdańskiem, m.in. w Teatrze Narodowym i Teatrze Studio w Warszawie, w Teatrze Starym i Łaźni Nowej w Krakowie, czy w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Trzy jego sztuki: „Morze otwarte”, „Zielony mężczyzna” i „W popielniczce diament” miały swoje prapremiery na scenach Szczecina, Sopotu i Katowic.