SOPOT NON-FICTION 2012
Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże
Kuratorzy: Adam Nalepa, Roman Pawłowski
Projekt realizowany jest przy wsparciu Miasta Sopot
Teatr dokumentalny to jedno z najciekawszych i najbardziej radykalnych zjawisk artystycznych naszych czasów. Uważany przez jednych za publicystykę i propagandę, przez innych określany mianem najbardziej demokratycznego rodzaju teatru, budzi emocje i wywołuje żywe dyskusje.
Od 26 sierpnia rusza w Sopocie projekt SOPOT NON-FICTION, w ramach którego twórcy teatralni, reżyserzy, dramaturdzy i dramatopisarze z całej Polski będą pracować nad własnymi spektaklami i sztukami, opartymi na autentycznych faktach i dokumentach. We współpracy z aktorami z Trójmiasta będą testować pomysły i rozwiązania sceniczne. Pomysły te trafią następnie na sceny Trójmiasta i innych teatrów w Polsce. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w tym procesie, biorąc udział w licznych wydarzeniach otwartych: wykładach na temat dokumentu w teatrze i sztuki reportażu, spotkaniach z artystami, spektaklach, czytaniach i projekcjach Kinoteatru non-fiction, a na koniec oglądając prezentacje prac warsztatowych podczas MARATONU SOPOT NON-FICTION w piątek 31 sierpnia i sobotę 1 września. Po każdej części maratonu przewidziana jest dyskusja z udziałem kuratorów, zaproszonych ekspertów i widzów.
W tegorocznej edycji SOPOT NON-FICTION wezmą udział reżyserzy: Jolanta Juszczkiewicz, Wojciech Klemm, Marcin Liber, Piotr Ratajczak, Michał Stankiewicz, dramaturdzy: Magdalena Fertacz, Jakub Roszkowski, Piotr Rowicki, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, aktorzy: Justyna Bartoszewicz, Małgorzata Brajner, Maria Czykwin, Dariusz Fodczuk, Izabela Gwizdak (aktorka), Hanna Klepacka, Michał Kowalski, Joanna Król, Agnieszka Przepiórka, Wanda Skorny, Małgorzata Szczerbowska, Marek Tynda, Robert Zawadzki, filmowiec-dokumentalista Łukasz Konopa oraz wideograficzka Marta Kosek. Wśród tematów, którymi chcą zajęć się uczestnicy rezydencji jest problem apostazji i miejsca wiary w życiu współczesnych Polaków, historie rodzin, które po wojnie ukrywały swoje żydowskie pochodzenie, tragiczne wydarzenia na Białostocczyźnie, gdzie po wojnie polscy partyzanci mordowali miejscowych Białorusinów i życie małych rybackich społeczności w Islandii i Polsce. Jeden z projektów poświęcony będzie alternatywnej historii Europy i świata po II wojnie światowej, przegranej przez aliantów.
Projekt jest częścią szerszego projektu „BOTOSopot 2012” realizowanego ze środków Gminy Miasta Sopotu oraz współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego