SOPOT NON-FICTION 2021

Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże
Kuratorzy: Adam Nalepa, Roman Pawłowski, Adam Orzechowski
Partnerzy: Victus Apartamenty, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie,  Wolontariat Aktywni w Sopocie
Patroni medialni: teatralny.pl, e-teatr.pl, Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Prestiż Magazyn Trójmiejski

Projekt zrealizowany ze środków Miasta Sopot

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to pierwszy w Polsce przegląd poświęcony teatrowi faktu. Jego formuła to zestawienie Festiwalu z warsztatami twórczymi dla młodych reżyserów, dramatopisarzy i aktorów, którzy podczas tygodniowej rezydencji artystycznej pracują nad swoimi projektami dokumentalnych sztuk i spektakli. Na koniec prezentują efekty w postaci “pracy w rozwoju” podczas otwartego Maratonu Non-Fiction. Publiczność uczestniczy w procesie twórczym: bierze udział w prezentacjach i dyskusjach z twórcami oraz zaproszonymi ekspertami. Na pokazy Maratonu Non-Fiction zapraszani są również kuratorzy i przedstawiciele teatrów. Ma to na celu umożliwienie dalszej realizacji spektakli, zapoczątkowanych podczas pracy warsztatowej oraz ich prezentację podczas kolejnych edycji Festiwalu.

 

10 jubileuszowa edycja odbędzie się w terminie 21 – 28 sierpnia 2021 roku.

program festiwalu -> https://boto.art.pl/index.php/sopot-non-fiction-2021-program/

W tym roku Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction odbędzie się już po raz dziesiąty, tak jak w zeszłym roku – w formie stacjonarnej.
 
Podczas rezydencji artystycznej reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich działania kończy Maraton Non-Fiction – dwudniowy, otwarty dla publiczności, pokaz pracy warsztatowej. W tegorocznej rezydencji weźmie udział około 35 twórców, a pokazy odbędą się 27 i 28 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.
 
 
Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, które powstały jako efekt poprzednich edycji Festiwalu („ONKO” – zapoczątkowany w 2020 roku) oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego. W tym roku dodatkowym urozmaiceniem Festiwalu będą panele dyskusyjne z publicznością. Zaproszeni goście to osoby związane z ideą Festiwalu, jego kolejnymi edycjami oraz spektaklami, które zostały zapoczątkowane właśnie w trakcie rezydencji.